BEP2 Nedir?

Soru/CevapBEP2 Nedir?
AvatarBitcoin Sohbeti Staff 3 sene önce sordu

Binance’te transfer yaparken (withdrawal – çekim işlemi); Ağ Seçin kısmı bulunuyor ve burada BEP2 ağı var. Bep2 Ne demek?

1 Cevaplar
AvatarBitcoin Sohbeti Staff cevapladı 3 sene önce

Öncelikle kısaca BEP2’yi anlatmak durumundayım.

BEP2 token nedir?

BEP2 tokeni, Binance blok zincirine dayanan bir kripto para birimidir. Bu blok zincirine Binance Zinciri denir. Binance Zinciri, yeni kripto paraları programlama, düzenleme ve yönetme konusunda kendi kurallarına sahiptir.
Bu kurallar BEP2 protokolündedir ve bu protokole göre verilen her kripto para bir BEP2 token’idir. Bu protokol altında verilen token örnekleri arasında Mithril, Crypterium, Bitcoin BEP2 ve Binance Coin bulunur.
Ethereum blok zincirinin ERC20 tokenine benzer. Bir şirket Ethereum blok zincirinde bir kripto para birimi oluşturmak istiyorsa, ERC20 protokolüne uymalıdır. Bu protokolün kurallarına uyan tüm token’lar ERC20 token’larıdır. Bunun iyi bilinen örnekleri OmiseGo, Golem ve Aelf’dir.

Yeni token’ler oluşturmak için kendi protokolüne sahip diğer iki blok zinciri NEO ve Tron’dur. Neo’nun NEP5 protokolü ve Tron’un TRC10 protokolü var.

Transfer için hangi ağı kullanacağız?
Binance’ten Binance’e gönderim için BEP2 ağını kullanmak avantajlıdır çünkü daha az komisyon ödenir. Ancak Binance dışında bir borsaya gönderim için gönderilecek yerin BEP2 ağı kullanıyor olması gerekir. BEP2 ağı ile gönderim yapacağınız adresin BNB ile başlaması gerekiyor.

Örneğin, Binance’ten yerli bir borsaya gönderim yaparken BEP2 ağı kullanmamalısınız.

Uyarı: BEP2 ağı ile gönderim yapılacaksa, gönderilecek adresin BEP2 adresi olması görekiyor aksi taktirde coin’lerinize ulaşamayabilirsiniz.