%51 Saldırısı Nedir? (%51 Attack)

Soru/Cevap%51 Saldırısı Nedir? (%51 Attack)
AvatarBitcoin Sohbeti Staff 4 sene önce sordu
1 Cevaplar
Best Answer
AvatarBitcoin Sohbeti Staff cevapladı 4 sene önce

%51 saldırısı (veya çoğunluk saldırısı), tek bir kötü niyetli kişinin veya kuruluşun, ağın toplam hash gücünün yarısından fazlasını kontrol etmeyi başarabildiği ve potansiyel olarak ağ kesintisine neden olduğu bir blockchain sisteminin bütünlüğüne yönelik potansiyel bir saldırıyı ifade eder.

Tek bir kötü kullanıcı veya birlikte hareket eden bir grup kötü kullanıcı, bir blok zinciri için toplam ağ hash gücünün %50’sinden fazlasını kontrol ederse, ağın konsensüs mekanizmasını geçersiz kılabilir ve çifte harcama gibi kötü niyetli eylemlerde bulunabilir. Saldırgan, işlemlerin sırasını kasıtlı olarak değiştirmek için yeterli madencilik gücüne sahip olacak, bu da bazı veya tüm işlemlerin onaylanmasını önleyecektir (yani işlem hizmet reddi). Ayrıca madencilerin bir kısmının veya tamamının madenciliğini önleyebilir ve madencilik tekeline yol açabilir.

Örneğin, kötü niyetli bir kişi Bitcoin ağının hash gücünün %51’ini devralacaksa, USD karşılığında bir kripto para cüzdanına bazı Bitcoinler göndererek çevrimdışı bir OTC ticareti yapabilir. Blockchain’in zımni değişmezliği göz önüne alındığında, işlem ağ düğümleri tarafından onaylanır onaylanmaz, alıcı USD’yi dolandırıcıya devredecektir.

Kötü niyetli kişi, BTC transferi onaylanmadan önce blok zincirinde bloğa geri dönebilir ve BTC transferinin dahil edilmediği alternatif bir zincir benimseyebilir. Ağ gücünün çoğunluğu, bunun ağın geri kalanı tarafından geçerli bir işlem olarak kabul edilmesini zorunlu kılacaktır.
Öte yandan, çoğunluk saldırısı kötü niyetli kişinin işlemlerin yayınlanmasını engellemesine veya diğer kullanıcıların işlemlerini tersine çevirmesine izin vermez. Bloğun ödülünü değiştirmek, havadan coin’ler oluşturmak veya saldırgana ait olmayan coin’leri çalmak da çok olası senaryolar.

Bir işlem ne kadar geriye giderse, ağı mevcut seviyeye getirmek için çıkarılacak yeni blokların sayısı gittikçe uzaklaştıkça, onu değiştirmek de o kadar zor olacaktır. Bu, Bitcoin işlemlerinin temizlenmeden önce genellikle x onaylama eşiğini gerektirmesinin nedenidir.

Ağın büyüklüğü nedeniyle Bitcoin blok zincirine% 51 saldırı çok olası değildir. Ağ büyüdükçe, tek bir kişi veya kurumun diğer tüm katılımcıları boğacak kadar bilgi işlem gücü elde etme olasılığı gittikçe daha olanaksız hale gelir.

Bu nedenle,% 51 saldırılarının büyük ağlarda, özellikle de en güvenli kripto para birimi ağı olarak kabul edilen Bitcoin blok zincirinde gerçekleşmesi pek olası değildir. Büyük blok zincirlerinin çoğu henüz bu tür bir saldırıya uğramamış olsa da, çoğunluk saldırıları diğer küçük zincirlerde görülmüştür. Örneğin, ana Bitcoin zincirinden bir çatal olan altcoin Bitcoin Gold, Mayıs 2018’de% 51 saldırıya uğradı ve o sırada 18 milyon dolarlık BTG hırsızlığına yol açtı.